Wyreguluj swoją gitarę cz. III

Wyreguluj swoją gitarę cz. III

Krzywizna gryfu, część druga

Teraz ustawimy gryf w dokładny sposób. Odpowiednia krzywizna zapewnia strunom miejsce na drganie. Dzięki temu puste struny, które potrzebują nieco więcej miejsca, nie brzęczą o progi położone w środku długości struny. Im krótsza struna (naciśnięta na “wyższym” progu) tym mniej miejsca potrzebuje. Podobnie jest z naciągiem strun. Struny mocniej naprężone, czyli grubsze lub strojone wyżej, potrzebują mniej miejsca na drganie.

Krzywiznę ustawiamy w taki sposób, by struny brzęczały z taką samą intensywnością na całej długości gryfu.
Przykładowo: jeśli po naciśnięciu na progach 2-5 struny brzęczą mocno, a powyżej 9 brzęczenie jest słabsze (w gitarach elektrycznych) lub ustaje całkowicie (w akustycznych) to gryf jest zbyt prosty i trzeba ustawić większą krzywiznę, czyli poluzować nakrętkę. Jeśli struny brzęczą mniej po przyciśnięciu w okolicy 2-5 progu niż przy grze w wyższych pozycjach, to gryf ma zbyt dużą krzywiznę i należy go wyprostować. Oczywiście dotyczy to gitar elektrycznych, w których pozwalamy sobie na pewne brzęczenie. W gitarach akustycznych prostujemy gryf do momentu, w którym zaczyna brzęczeć w niskich pozycjach, a następnie lekko wyginamy go z powrotem.

Poniżej zdjęcie prawidłowo ustawionego gryfu (8 i 9 próg) po przyciśnięciu struny na pierwszym i ostatnim progu

Wysokość przetworników

Wysokość przetworników odpowiada za siłę sygnału z gitary i długość wybrzmiewania dźwięku. Relacja jest prosta: przystawki ustawione bliżej strun to mocniejszy sygnał. Jednocześnie pole magnetyczne magnesu w przetworniku wpływa na strunę skracając jej wybrzmiewanie, a przy skrajnie bliskim ustawieniu znacznie zniekształca dźwięk. Cała regulacja polega na Twoim słuchu i wymaganiach – do ostrego grania potrzeba większego sygnału, do lekkiej muzyki ustawia się przetworniki raczej nieco dalej strun.
Humbuckery mają dość duży zakres regulacji. Służą do tego dwie śrubki mocujące przetwornik do ramki. Wysokość przystawki single coil reguluje się za pomocą dwóch śrub mocujących ją do maski gitary lub bezpośrednio do drewna. W tym drugim przypadku dość często wysokości nie da się regulować.

Menzura

Menzura to czynna (zdolna do drgania) część struny. Niestety ze względu na to, że struny mają różny naciąg, każda z nich potrzebuje nieco innej menzury. Przez to przy nieprawidłowym jej ustawieniu gitara nie stroi prawidłowo. W gitarach klasycznych i akustycznych reguluje się ją fabrycznie do danego typu strun, w akustycznych najczęściej o grubości 0.011 cala, w klasycznych różnica nie jest tak duża, więc można stosować szeroki zakres grubości strun. Robi się to przez wstawienie podstrunnika o odpowiednim kształcie. Dlatego też gitara akustyczna po zmianie grubości strun może nie stroić prawidłowo.

W gitarach elektrycznych zawsze stosuje się regulowaną menzurę. Regulacji dokonuje się poprzez przesunięcie punktu podparcia struny na mostku. W mostkach stałych i tremolo jednostronnych sposób zmiany menzury jest bardzo wygodny – jest do tego specjalna śruba przesuwająca kostkę, na której leży struna. W mostkach typu Floyd Rose regulacja jest niestety bardzo wymagająca. Po stwierdzeniu, w którą stronę przesunąć kostkę, trzeba poluzować regulowaną strunę, odkręcić śrubę mocującą kostkę, przesunąć kostkę, dokręcić, nastroić, ponowie sprawdzić prawidłowość ustawienia menzury i w razie potrzeby regulację powtórzyć.

Jak określić prawidłowe ustawienie menzury

Uwaga: przed każdym sprawdzeniem menzury gitara musi być idealnie nastrojona.
Do tej operacji przyda nam się stroik elektroniczny lub komputerowy. Ustawienie menzury na słuch to bardzo wymagające zajęcie. Upewniamy się, że dana struna jest prawidłowo nastrojona. Teraz dociskamy ją na dwunastym progu uważając, by nie podciągnąć jej nawet minimalnie. Sprawdzamy czy dźwięk struny docisniętej na dwunastym progu jest dokładnie o oktawę wyższy od dźwięku pustej struny. Jeśli jest identyczny to menzura ustawiona jest prawidłowo. Jeśli dźwięk jest za wysoki to menzura jest za krótka i trzeba ją wydłużyć przesuwając punkt podparcia struny w kierunku “od” gryfu. Jeśli dźwięk jest za niski to menzura jest za długa i należy ją skrócić, czyli przesunąć punkt podparcia w stronę gryfu. Nie ma żadnej metody na stwierdzenie o ile zmienić menzurę, więc trzeba to robić na wyczucie i do skutku. Pamiętaj, że po każdej zmianie menzury gitara się rozstraja i trzeba ją ponownie nastroić. W mostkach Floyd Rose niestety bardzo pracochłonne jest ciągłe luzowanie struny w celu zmiany menzury i ponowne strojenie całej gitary.

Tagi: regulacja gitary, ustawienie gitary, wyreguluj swoją gitarę

Możliwość dodawania komentarzy została zamknięta.