Przy zakupie gitary

Przy zakupie gitary

Pierwszym i najbardziej naturalnym kryterium wyboru gitary jest jej wygląd. Już na jego podstawie można ocenić klasę gitary. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma ona uszkodzeń mechanicznych. Pęknięcia lub obicia pudła mogą pogorszyć dźwięk, natomiast rysy na szyjce (gryfie) przeszkadzają przy przesuwaniu po niej dłoni. Jakość pudła możemy zbadać opukując je. Dźwięk przy pukaniu w miejsca symetryczne względem strun powinien być taki sam.

Kolejna rzecz, na którą możemy zwrócić uwagę, to czy przy naciągnięciu struny śrubki kręcą się lekko i nie przeskakują. Maszynki nie powinny mieć jednak zbyt dużego luzu, gdyż mogą brzęczeć podczas gry.

Powinniśmy sprawdzić, czy strunnik oraz szyjka są solidnie przyklejone do pudła gitary (nie może być szpar). Ponadto, czy są one umieszczone w jednej linii i czy szyjka nie jest wypaczona – struny mają biec dokładnie wzdłuż gryfu, a nie pod kątem. Struny powinny być możliwie blisko gryfu. Im są dalej, tym dociskanie ich staje się trudniejsze (mówimy, że gitara jest twarda). Jeżeli struny są blisko gryfu (gitara miękka), należy sprawdzić czy progi są równe. Jeżeli jeden z progów jest niższy, struna naciśnięta na tym progu może opierać się o próg następny. Jeżeli dźwięk wydobywany ze struny naciskanej kolejno na kilku progach nie będzie czysty, będzie tłumiony lub taki sam, to znaczy, że mamy gitarę z nierównymi progami.

W szczególności, jeśli chcemy kupić gitarę rosyjską z przykręconą szyjką, musimy dokupić do niej kluczyk i przy naciągniętych strunach wyregulować nachylenie gryfu tak, aby gitara nie była zbyt twarda, ale żeby naciskane struny nie dotykały sąsiednich progów.
Najlepszym testem jest nastrojenie gitary i sprawdzenie, czy akordy grane na różnych progach brzmią poprawnie. Jeśli jednak nie mamy na to czasu (lub nie umiemy), możemy sprawdzić, czy na progu XII (powinien on wystąpić w połowie odległości podstawek – siodełko), występują dźwięki o oktawę wyższe niż strun pustych. Dźwięk ten współgra najlepiej z dźwiękiem struny pustej. Jeżeli lepiej od niego odpowiadają inne dźwięki z progów XI, lub XIII, a strun jest dobrze naciągnięta, nastrojenie gitary może okazać się niewykonalne. Należy sprawdzić tak wszystkie struny. Innym testem niewymagającym nastrojenia gitary może być zagranie na jednej strunie gamy.

Jeżeli kupujemy gitarę elektryczną, należy sprawdzić czy jest ona odporna na zakłócenia elektromagnetyczne – lekkie dotknięcie struny palcem nie powinno powodować trzasków. Ponadto, należy zobaczyć, czy jest ona dobrze wyważona – przy zawieszeniu na szyi nie powinna się przekrzywiać.

Tagi: gitara, zakup

Możliwość dodawania komentarzy została zamknięta.