Egzotyka świata gitarowego: Kilka ‘rodzynków’ na zakończenie

Egzotyka świata gitarowego: Kilka "rodzynków" na zakończenie

Witam ponownie! W dzisiejszej odsłonie “Egzotyki świata gitarowego” przyjrzymy się kilku unikalnym instrumentom, które z różnych względów “nie załapały się” na miejsce w poprzednich odcinkach.

Kilka “rodzynków” na zakończenie

Uli Jon Roth i Sky Guitars
Jeśli to nazwisko niewiele Wam mówi, polecam jak najszybciej nadrobić zaległości! Roth to legendarny gitarzysta grupy Scorpions i niekwestionowany pionier neoklasycznego, wirtuozerskiego stylu rozwiniętego później przez wielu innych muzyków, na czele z Yngwiem Malmsteenem, który wielokrotnie podkreślał wielkość i zasługi Niemca. Po odejściu od “Skorpionów” Uli poświęcił się ambitnej, znacznie bardziej niszowej muzyce. Zaś w latach 80-tych zapragnął sięgnąć po dźwięki wykraczające poza typowe gitarowe rejestry. W tym celu powstały Sky Guitars – wyjątkowe, lutnicze instrumenty uzbrojone w imponujące zestawy 36, czy nawet 42 progów! Każda z oryginalnych gitar Sky ma swoje imię i wyróżniające ją misterne wykończenie. Gitara “Emperor” jest do tego bezprogowa.


Niżej, jeszcze niżej…
O ile siedmiostrunowe gitary stosowane przez mistrzów ciężkiego brzmienia dawno przestały kogokolwiek dziwić, o tyle instrumenty wyposażone w aż dwie dodatkowe basowe struny wciąż są rzadkością. Do najbardziej znanych użytkowników tych “wynalazków” należą Fredrik Thorendal i Marten Hagstrom ze szwedzkiej prog-metalowej formacji Meshuggah. Superniskie rejestry w połączeniu z ich, uznawaną za niedościgłą w kategorii połamanego metrum, sekcją rytmiczną, tworzą piorunującą mieszankę. Inaczej rekomenduje stosowanie “ośmiostrunówek” amerykański “wymiatacz” Rusty Cooley. Wskazuje on na łatwość wykonywania szybkich przebiegów przez dwie lub trzy oktawy, które wymagają znacznie mniej zmian pozycji na gryfie, niż w przypadku tradycyjnych gitar.

Charlie Hunter i Novax Guitars
Charlie Hunter jest cenionym muzykiem jazzowym średniego pokolenia, który zasłynął m.in. stosowaniem siedmio- i ośmiostrunowych gitar własnego pomysłu, wykonanych przez lutnika o nieco swojsko brzmiącym nazwisku Ralph Novak. Instrumenty Huntera posiadają specjalne gryfy o ukośnie położonych progach, oraz łączą w sobie zwykłą gitarę z elektrycznym basem – dolne 2 lub 3 struny są znacznie grubsze i niżej strojone niż górne 5, które muzyk wykorzystuje do grania partii akordowych lub solowych. Charlie doprowadził do perfekcji wykorzystanie swoich gitar, grając na nich jednocześnie solówki i linie basu, co nieprzerwanie przysparza mu uznania i nowych fanów.


Picasso Guitar
Jeśli czytaliście jeden z poprzednich odcinków mojego cyklu “Na dwa i więcej gryfów”, wiecie o istnieniu takich cudów jak trzy- i czterogryfowe “wiosła” używane przez muzyków spod znaku hard-rocka i metalu. Tymczasem, przebija ich wszystkich nie kto inny jak mistrz nastroju, Pat Metheny, a to dzięki skonstruowanej przez słynną lutniczkę Lindę Manzer akustycznej gitary Picasso. To istne dzieło sztuki ma trzy normalne (no, powiedzmy…) podstrunnice oraz część “harfową”, co daje łącznie 42 struny, 5 mostków i dwa otwory rezonansowe. Metheny ma dzięki temu do dyspozycji, nieporównywalne z tradycyjnymi instrumentami, dźwiękowe bogactwo i szeroką skalę. Konstrukcja pudła gitary wymagała specjalnych wzmocnień, gdyż tak znaczna ilość strun wywiera ogromne obciążenia, gdy wszystkie zostają napięte. Warto dodać, że precyzyjne strojenie tego instrumentu nieraz zajmuje tak dużo czasu, iż w koncertowej ekipie Pata znalazł się osobny etat dla technicznego zajmującego się jedynie dziełem Manzer.

Podobnie jak omawiany w poprzedniej części syntezator Roland, także gitara Picasso była wykorzystywana na płycie “Upojenie” nagranej wspólnie z Anną Marią Jopek.


I tak oto dobiegły końca nasze podróże po egzotycznych gitarowych krainach. Mam nadzieję, że miło spędziliście czas przy lekturze tych tekstów.

Jeżeli chcecie wyrazić swoją opinię, macie jakieś sugestie, uważacie, że pominąłem jakiegoś muzyka lub instrument, który powinien znaleźć się w tym cyklu – zachęcam do komentowania artykułów i dyskusji!

Tagi: Charlie Hunter, Emperor, Fredrik Thorendal, Marten Hagstrom, Meshuggah, Novax Guitars, Picasso Guitar, Rusty Cooley, Sky Guitars, Uli Jon Roth

Możliwość dodawania komentarzy została zamknięta.